Zwycięska inauguracja koszykarzy AZS-u!

Od wyjazdowego zwycięstwa z Pogoń Ruda Śląska sezon rozpoczęli koszykarze AZS-u Częstochowa. Podopieczni Dariusza Szynkiela pokonali rywala 85:71.

Inauguracja sezonu i pierwszy mecz zawsze stawiają duży znak zapytania na temat formy drużyny i poszczególnych zawodników. Trener Dariusz Szynkiel oraz niektórzy koszykarze mogli czuć niepewność, lecz na boisku nie było tego widać.

Akademicy bardzo dobrze weszli w spotkanie. Częstochowianie szybko zadomowili się w hali rywala i objęli prowadzenie 16:8. Udany początek spotkania zanotowali nowi zawodnicy w AZS-ie Dawid Józefowski oraz Piotr Łucka. W sobotni mecz dobrze wszedł także Jarosław Fomiczow, który w całym meczu rzucił 21 punktów. Niezwykle udaną pierwszą kwartę celnym rzutem za trzy „oczka” zakończył Nikodem Kowalski. (27:16). Celne rzuty Fomiczowa oraz nowego rozgrywającego drużyny Huberta Makucha pozwoliły powiększyć przewagę do 15 „oczek”, a kilka akcji później AZS prowadził już różnicą 22 punktów. Skuteczna gra w ofensywie i dobrze funkcjonująca obrona sprawiła, że goście spod Jasnej Góry po pierwszej połowie spotkania prowadzili 48:30.

Mimo kolejnych prób gospodarzy do zniwelowania strat, ta sztuka im się nie udawała. Podopieczni Dariusza Szynkiela mieli ten mecz pod kontrolą, trzymając bezpieczną przewagę. Po trzech kwartach Akademicy prowadzili 66:49. W ostatniej odsłonie spotkania koszykarze z Rudy Śląskiej zbliżyli się do częstochowian na 11 punktów, ale zwycięstwo Akademików nie było zagrożone nawet na chwilę. Dwa celne rzuty wolne Jarosława Fomiczowa oraz „trójka” Dawida Józefowskiego (78:62) na 3 minuty przed końcem dały komfort na ostatnie minuty meczu. Ostatnie punkty w meczu i to od razu trzy rzucił Nikodem Kowalski. Ostatecznie AZS wygrał 85:71.

Na pochwałę zasłużyła cała drużyna. Na rozegraniu dobrze uzupełniali się Maciej Koćma oraz znacznie bardziej doświadczony Hubert Makuch. Z roli liderów wywiązali się Nikodem Kowalski oraz Jarosław Fomiczow, a bardzo dobrze w drużynę wkomponowali się Dawid Józefowski i Piotr Łucka. Ważne punkty do dorobku drużyny dorzucił Przemysław Łaszewski.

AZS Częstochowa: N. Kowalski 18, Łaszewski 14, Łucka 11, Józefowski 13, Spychała 2, M. Kowalski, Fomiczow 21, Makuch 4, Koćma 2, Ligięza.

KS Pogoń Ruda Śląska : AZS Częstochowa 71:85 (16:27, 14:21, 19:18, 22:19)